Budowa domu krok po kroku

Budowa wymarzonego domu to dla większości z nas jedno z największych przedsięwzięć w życiu. Zakup działki, formalności, rozpoczęcie inwestycji – spraw związanych z budową jest sporo. Podpowiadamy, jak sprawnie przejść przez wszystkie etapy i o czym warto pamiętać.

Zakup działki i niezbędne formalności

Wybór gruntu pod budowę domu to wielki krok w kierunku rozpoczęcia przedsięwzięcia. Tuż po jego zakupie, watro od razu zacząć przygotowania, poprzez zebranie niezbędnych dokumentów i zezwoleń. Potrzebne będą min. wypis i wyrys planu miejscowego, mapa zasadnicza, dokumenty związane z podłączeniem instalacji, dziennik budowy, niejednokrotnie również dodatkowe dokumenty (np. opinia geotechniczna w przypadku trudnych warunków).

Budowa domu krok po kroku

Gdy formalności mamy już za sobą, przychodzi pora na projekt architektoniczno-budowlany. Tutaj  możliwości są ogromne, prócz gotowych projektów, możemy wybrać projekt indywidualny, który będzie mocno spersonalizowany, dostosowany do naszych potrzeb. Jest to jedna z ważniejszych części rozpoczęcia budowy domu krok po kroku, ponieważ na tym etapie określamy z jakich materiałów będziemy korzystać. Na zakończenie potrzebne nam pozwolenie na budowę oraz zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych i możemy wkroczyć w kolejny etap budowy domu.

Od stanu zerowego do stanu surowego zamkniętego

Pierwszym krokiem w budowie domu jest tzw. stan zerowy. Na tym etapie następuje ogrodzenie działki i wytyczenie dokładnej lokalizacji budynku. Następnie kolejno powstają wykopy pod fundamenty, fundament, piwnice, izolacja i drenaż oraz rozprowadzenie elementów kanalizacyjnych.

Kolejny etap to stan surowy otwarty. W naszym planie budowy domu krok po kroku warto uwzględnić, aby doprowadzenie budynku do tego  stanu przypadało na miesiące wiosenne. Powstają wówczas ściany, stropy, schody betonowe. Następne będzie wykonanie więźby dachowej i komina, na koniec – pokrycia dachu. Warto mieć na uwadze, że etap ten pochłania znaczną część funduszy przeznaczoną na całą inwestycję (szacuje się, że aż do 45%).

Krokiem milowym w naszej inwestycji jest przejście do stanu surowego zamkniętego, czyli momentu, w którym mamy za sobą wykonanie wszelkich instalacji, stolarki drzwiowej i okiennej. Ważne, aby z tym etapem zdążyć do zimy, ponieważ musimy przetestować, a następnie zgłosić do odbioru instalacje.

Wykończenie, prace montażowe i zakończenie budowy

Najtrudniejsze za nami. Teraz możemy zająć się malowaniem ścian, układaniem paneli, montażem urządzeń i nareszcie urządzaniem naszego wymarzonego domu. Pamiętajmy aby złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy, aby móc legalnie zamieszkać w obiekcie. Przebrnęliśmy  krok po kroku przez wszystkie etapy budowy domu, teraz pozostało nam cieszyć się wymarzonym lokum.

Budowa domu krok po kroku
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here