Gaz ziemny czy płynny – co wybrać do ogrzewania domu?

Ogrzewanie gazowe ma w Polsce coraz więcej zwolenników. Jest wygodne, ekologiczne i znacznie tańsze niż ogrzewanie elektryczne. Dość często w tym kontekście pojawia się pytanie, czy lepiej ogrzewać dom gazem ziemnym, czy płynnym?

 

Ogrzewanie gazem ziemnym – czy warto?

Gaz ziemny jako paliwo grzewcze ma wśród Polaków szerokie grono zwolenników. Jest rozprowadzany przez sieć gazową – warunkiem podłączenia do niej gospodarstwa domowego jest obecność odpowiedniej infrastruktury. Użytkownik ponosi w związku z tym jednorazowy wydatek, a potem uiszcza tzw. opłatę tranzytową, która jest wliczona w jednostkową cenę gazu. Ogrzewanie gazem ziemnym jest praktycznie bezobsługowe dzięki nowoczesnym kotłom grzewczym, których obsługa nie jest skomplikowana. Trzeba jednak pamiętać, że ceny gazu ziemnego są regulowane odgórnie, co w praktyce oznacza ciągłe podwyżki. Poza tym nie wszędzie jest możliwość przyłączenia domu do sieci z uwagi na brak stosownego zaplecza.

Ogrzewanie gazem ziemnym – czy to się opłaca?

Gaz płynny jest świetną alternatywą dla gazu ziemnego, ponieważ instalację da się zamontować w zasadzie wszędzie – niezależnie od tego, czy na danym obszarze jest sieć gazowa. Zawierając umowę z dostawcą takim jak np. Amerigas, użytkownik ma pewność, że przez cały okres jej obowiązywania (standardowo jest podpisywana na rok z opcją przedłużenia) ceny paliwa nie wzrosną. Nie podlegają one bowiem odgórnym regulacjom. Najbardziej kalkuluje się nawiązać współpracę ze sprawdzoną firmą jak właśnie Amerigas – opinie na jej temat zachęcają do zapoznania się z ofertą. Solidny dostawca gwarantuje najlepszej jakości gaz płynny, który jest bardzo wydajnym i wysokokalorycznym paliwem.

Rodzaj instalacji na gaz płynny należy dostosować przede wszystkim do rozmiarów i lokalizacji posesji. Na większe działki o wysokim poziomie wód gruntowych przeznaczone są zbiorniki naziemne. Zbiornik podziemny sprawdza się natomiast na mniejszych działkach, ale pod warunkiem, że poziom wód gruntowych jest tutaj niski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here