Budowa wymarzonego domu to dla większości z nas jedno z największych przedsięwzięć w życiu. Zakup działki, formalności, rozpoczęcie inwestycji – spraw związanych z budową jest sporo. Podpowiadamy, jak sprawnie przejść przez wszystkie etapy i o czym warto pamiętać.
Zakup działki i niezbędne formalności
Wybór gruntu pod budowę domu to wielki krok w kierunku rozpoczęcia przedsięwzięcia. Tuż po jego zakupie, watro od razu zacząć przygotowania, poprzez zebranie niezbędnych dokumentów i zezwoleń. Potrzebne będą min. wypis i wyrys planu miejscowego, mapa zasadnicza, dokumenty związane z podłączeniem instalacji, dziennik budowy, niejednokrotnie również dodatkowe dokumenty (np. opinia geotechniczna w przypadku trudnych warunków).
Budowa domu krok po kroku
Gdy formalności mamy już za sobą, przychodzi pora na projekt architektoniczno-budowlany. Tutaj możliwości są ogromne, prócz gotowych projektów, możemy wybrać projekt indywidualny, który będzie mocno spersonalizowany, dostosowany do naszych potrzeb. Jest to jedna z ważniejszych części rozpoczęcia budowy domu krok po kroku, ponieważ na tym etapie określamy z jakich materiałów będziemy korzystać. Na zakończenie potrzebne nam pozwolenie na budowę oraz zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych i możemy wkroczyć w kolejny etap budowy domu.
Od stanu zerowego do stanu surowego zamkniętego
Pierwszym krokiem w budowie domu jest tzw. stan zerowy. Na tym etapie następuje ogrodzenie działki i wytyczenie dokładnej lokalizacji budynku. Następnie kolejno powstają wykopy pod fundamenty, fundament, piwnice, izolacja i drenaż oraz rozprowadzenie elementów kanalizacyjnych.
Kolejny etap to stan surowy otwarty. W naszym planie budowy domu krok po kroku warto uwzględnić, aby doprowadzenie budynku do tego stanu przypadało na miesiące wiosenne. Powstają wówczas ściany, stropy, schody betonowe. Następne będzie wykonanie więźby dachowej i komina, na koniec – pokrycia dachu. Warto mieć na uwadze, że etap ten pochłania znaczną część funduszy przeznaczoną na całą inwestycję (szacuje się, że aż do 45%).
Krokiem milowym w naszej inwestycji jest przejście do stanu surowego zamkniętego, czyli momentu, w którym mamy za sobą wykonanie wszelkich instalacji, stolarki drzwiowej i okiennej. Ważne, aby z tym etapem zdążyć do zimy, ponieważ musimy przetestować, a następnie zgłosić do odbioru instalacje.
Wykończenie, prace montażowe i zakończenie budowy
Najtrudniejsze za nami. Teraz możemy zająć się malowaniem ścian, układaniem paneli, montażem urządzeń i nareszcie urządzaniem naszego wymarzonego domu. Pamiętajmy aby złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy, aby móc legalnie zamieszkać w obiekcie. Przebrnęliśmy krok po kroku przez wszystkie etapy budowy domu, teraz pozostało nam cieszyć się wymarzonym lokum.