Gaz ziemny czy płynny – co wybrać do ogrzewania domu?

Ogrzewanie gazowe ma w Polsce coraz więcej zwolenników. Jest wygodne, ekologiczne i znacznie tańsze niż ogrzewanie elektryczne. Dość często w tym kontekście pojawia się pytanie, czy lepiej ogrzewać dom gazem ziemnym, czy płynnym?

 

Ogrzewanie gazem ziemnym – czy warto?

Gaz ziemny jako paliwo grzewcze ma wśród Polaków szerokie grono zwolenników. Jest rozprowadzany przez sieć gazową – warunkiem podłączenia do niej gospodarstwa domowego jest obecność odpowiedniej infrastruktury. Użytkownik ponosi w związku z tym jednorazowy wydatek, a potem uiszcza tzw. opłatę tranzytową, która jest wliczona w jednostkową cenę gazu. Ogrzewanie gazem ziemnym jest praktycznie bezobsługowe dzięki nowoczesnym kotłom grzewczym, których obsługa nie jest skomplikowana. Trzeba jednak pamiętać, że ceny gazu ziemnego są regulowane odgórnie, co w praktyce oznacza ciągłe podwyżki. Poza tym nie wszędzie jest możliwość przyłączenia domu do sieci z uwagi na brak stosownego zaplecza.

Ogrzewanie gazem ziemnym – czy to się opłaca?

Gaz płynny jest świetną alternatywą dla gazu ziemnego, ponieważ instalację da się zamontować w zasadzie wszędzie – niezależnie od tego, czy na danym obszarze jest sieć gazowa. Zawierając umowę z dostawcą takim jak np. Amerigas, użytkownik ma pewność, że przez cały okres jej obowiązywania (standardowo jest podpisywana na rok z opcją przedłużenia) ceny paliwa nie wzrosną. Nie podlegają one bowiem odgórnym regulacjom. Najbardziej kalkuluje się nawiązać współpracę ze sprawdzoną firmą jak właśnie Amerigas – opinie na jej temat zachęcają do zapoznania się z ofertą. Solidny dostawca gwarantuje najlepszej jakości gaz płynny, który jest bardzo wydajnym i wysokokalorycznym paliwem.

Rodzaj instalacji na gaz płynny należy dostosować przede wszystkim do rozmiarów i lokalizacji posesji. Na większe działki o wysokim poziomie wód gruntowych przeznaczone są zbiorniki naziemne. Zbiornik podziemny sprawdza się natomiast na mniejszych działkach, ale pod warunkiem, że poziom wód gruntowych jest tutaj niski.

Poprzedni artykułSkand House – drewniany dom – rozmiar a styl.
Następny artykułZ czego podłoga na taras?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj