Stacje parowe zdobywają coraz większą popularnością. To doskonały wybór dla osób, które nie lubią tracić czasu na prasowanie. Generatory pary znacząca skracają czas, który trzeba spędzić przy desce do prasowania, pozwalają szybko i skutecznie wyprasować ubrania, zasłony czy pościel. Jak działają stacje parowe? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, wybierając urządzenie dla siebie?
Co to jest stacja parowa?
Stacje parowe, czyli inaczej generatory pary to urządzenia, które coraz częściej zastępują tradycyjne żelazka. Są wygodne w użytkowaniu, prasowanie z generatorem pary zajmuje mało czasu, nie wymaga wysiłku. Stacje parowe składają się z uchwytu oaz podłączonego do niego bojlera na wodę. Bojler wytwarza parę wodną, która bucha pod dużym ciśnieniem i ułatwia prasowanie. Urządzenia pozwalają na prasowanie w pionie i poziomie, nowoczesne modele mają w zestawie stojaki, pozwalające na prasowanie ubrań. Prasowanie z użyciem generatorów pary jest bardzo polecane. Para nie niszczy ubrań, łatwo usuwa wszelkie zagniecenia, nie ma ryzyka przypalenia i zniszczenia tkanin.
Generator pary – z czego się składa?
Za działanie stacji pary odpowiada bojler, w który podgrzewana jest woda. Gorąca woda generowana jest pod bardzo wysokim ciśnieniem. Generator pary wytwarza ciśnienie o minimalnej wartości 3,5-6,5 bara, pozwalające na rozluźnienie włókien tkanin. Bojler służy również jako podstawka, na którym ustawia się żelazko, gdy nie jest używane. Ważną częścią urządzenia jest także zbiornik na wodę oraz stacja dokująca, czerpiąca energię z gniazdka, ze wbudowanym panelem sterującym. Urządzenia pozwala na prasowanie różnego rodzaju tkanin tj. len, welur, bawełna, wełna i wiele innych.
Wybór stacji parowej – na co zwrócić uwagę?
Generatory pary dostępne są w ofercie większości znanych producentów sprzętu AGD. Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest łatwy, trzeba zwrócić uwagę na wiele ważnych paramentów. Główne z nich to:
- Moc – to najważniejszy parametr, od którego zależy szybkość nagrzewania się wody i wytwarzania pary. Lepiej wybierać stacje o wyższej mocy, które sprawią, że prasowanie nie zajmie dużo czasu.
- Ciśnienie pary – polecane są urządzenia, które mają maksymalne ciśnienie pary, pozwalające na szybsze i efektowniejsze prasowanie oraz usuwanie trudnych zagnieceń.
- Siła uderzenia pary – od tego zależy, czy generator usunie trudne zagniecenia i zapewni wydajną pracę. Dobrym wyborem są urządzenia, w których wytwarzanie pary to ponad 100 g pary na minutę.
- Stopa żelazka – to podobnie jak w tradycyjnych żelazkach, ważny elementy. Najczęściej stopy produkowane są ze szkła, ceramiki, stali, granitu, aluminium lub emalii.
- Wyposażenie – warto szukać urządzeń, które mają długi, ułatwiający pracę przewód, a także pojemny zbiornik na wodę, niewymagający częstego napełniania.
- Pojemność zbiornika – dobrym wyborem są urządzenia, które mają duży zbiornik, który eliminuje konieczność częstego napełniania i przerywania pracy.
- Dodatkowe funkcje – nowoczesne żelazka parowe wyposażone są w takiej funkcje jak: dezynfekcja, odświeżanie, które są szczególnie przydatne dla alergików oraz rodziców małych dzieci. Inne funkcje to samooczyszczanie i odświeżanie tkanin, blokada kapania, możliwość użycia wody kranowej, automatyczny dobór temperatury, funkcja dodatkowego uderzenia pary lub możliwość automatycznego wyłączenia urządzenia.
Jaką stację parową wybrać?
Wybór stacji parowych nie jest łatwy. W podjęciu decyzji pomocny może być ranking stacji parowych, a także opinie innych użytkowników, które można znaleźć w internecie. Najlepiej wybrać żelazko parowe sprawdzonych marek, które będą gwarancją dobrej jakości oraz długiej żywotności urządzenia. Obecnie najlepsze stacje parowe to:
- Stacja pary Tefal Pro Express Ultimate Care GV9570 AntiCalc – jej główną zaletą jest duży zbiornik na wodę, a także mocne uderzenie pary na poziomie 550 g/min. Funkcja Anti-Drip zapobiega powstawaniu plam.
- Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80 – to cieszą się dobrymi opiniami stacja parowa, która ma moc 2700W i wytwarza parę pod ciśnieniem 8 barów. Jest wyposażona w system antywapienny oraz tryb ECO, pozwalający na zmniejszenie generowanej pary i tym samym oszczędzenie energii elektrycznej.
- Braun CareStyle 7 IS 7156 BK – to polecany generator pary, który ma trzy programy prasowania tj. uniwersalny iCare – automatycznie nastawiający optymalną temperaturę, TURBO – do prasowania grubych materiałów, usuwający aż 99,9% bakterii oraz ECO do najdelikatniejszym materiałom, oszczędzający ponad 30% energii elektrycznej.
- Stacja pary Philips Perfektcare PSG7028/30 – to urządzenie, które zostało wyposażone w technologię OpitmalTEMP, dzięki której prasuje wszystkie tkaniny, bez potrzeby zmiany temperatury. Inne przydatne funkcje to: automatyczny dobór temperatury, pionowy wyrzut pary, system antywapienny, wskaźnik gotowości, wskaźnik pustego zbiornika.
Stacje pary są doskonałą alternatywą do tradycyjnego żelazka. Wyrzut pary pozwala na szybkie i efektywne prasowanie, bez obawy o zniszczenie nawet delikatnych tkanin. Przed wyborem generatora pary warto sprawdzić, jakie modele cieszą się najlepszymi opiniami konsumentów, które zajmują czołowe miejsca w rankingach. To pozwoli wybrać funkcjonale urządzenie, które pomoże w obowiązkach domowych.
Artykuł sponsorowany