Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty? jakie warunki? jakie oprocentowanie?

Czym jest kredyt hipoteczny i po co go bierzemy?

Kredyt hipoteczny (zwany również mieszkaniowym) jest długoterminowym zobowiązaniem finansowym zaciągniętym w banku zwykle na kilkanaście – kilkadziesiąt lat. Jest udzielany na sfinansowanie czy zakup mieszkania lub domu, a jego zabezpieczenie stanowi hipoteka.

Zwykle bierzemy kredyt, ponieważ nie mamy wystarczająco dużo środków na zakup nieruchomości, a szansa nie zgromadzenie tylu pieniędzy w jak najkrótszym czasie jest niemożliwa.

Kwoty, które pożyczamy od banku na zakup nieruchomości wynoszą zazwyczaj od kilkuset tysięcy wzwyż. Oznacza to, że jeżeli weźmiemy tak wysoki kredyt to zwiążemy się z bankiem nawet na 35 lat, płacąc niemałe odsetki.

Wkład własny a kredyt hipoteczny

Wkład własny jest obok zdolności i historii kredytowej jednym z ważniejszych czynników decydujących o tym, czy bank pożyczy nam pieniądze, czy odrzuci nasz wniosek.

Od 2017 roku zmieniła się stawka wkładu własnego, obowiązkowego do otrzymania kredytu hipotecznego. Obecnie wynosi 20% i może być wyrażany w postaci gotówki, oszczędności, środków na kontach bankowych, zaliczek dokonanych na poczet zakupu nieruchomości, wartości rynkowej działki, którą chcemy zakupić itd.

Czy może zdarzyć się, że bank odmówi nam udzielenia kredytu? Jakie mogą być powody?

W niektórych przypadkach bank może odrzucić nasz wniosek o przyznanie kredytu. Dzieje się tak najczęściej gdy:

  1. Nie mamy „modelowego” wieku – banki najchętniej udzielają kredytów osobom do 35-40 roku życia, ponieważ mają większą pewność, że kredyt zostanie całkowicie spłacony. Banki zastrzegają, że kredytobiorca spłacający ostatnią ratę nie może mieć więcej niż 80 lat. Jeżeli osoba przekroczyła „modelowy” wiek to bank może odrzucić wniosek lub udzielić kredytu z krótszym okresem spłaty, ale za to z wyższą miesięczną ratą.
  2. Mamy złą historię kredytową – w tym przypadku nie powinniśmy się łudzić, że bank pozytywnie zareaguje na nasz wniosek. Jeżeli dotąd nie wywiązywaliśmy się ze swoich dotychczasowych zobowiązań to bank ma świadomość, że być może i teraz nie będziemy spłacać rat kredytu. A taka sytuacja nie wchodzi w rachubę.
  3. Zarabiamy za mało i/lub mamy dużo pozostałych zobowiązań finansowych – jeżeli mamy inne kredyty lub pożyczki (zwłaszcza długoterminowe) to bank może odrzucić naszą decyzję.
  4. Nie mamy kapitału własnego – obowiązkiem jest posiadanie 20% wkładu w nieruchomość. Jeżeli jej nie mamy to bank może podjąć decyzję o nieprzyznaniu kredytu.
Poprzedni artykułJakie oświetlenie do salonu wybrać? Poradnik
Następny artykułAranżacja domowego biura, jak urządzić biuro w domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj