Żelazka należą do jednych z najczęściej kupowanych sprzętów AGD. Są niezbędne w każdym domu, pozwalają uprasować i odświeżyć ubrania, pościel czy firanki. W sklepach są najróżniejsze modele żelazek, różniące się funkcjami, parametrami, a także ceną. Jakie żelazko warto kupić? Na które elementy należy zwrócić uwagę, wybierając model idealny dla siebie?
Rodzaje żelazek
W sklepach dostępne są trzy podstawowe rodzaje żelazek. Można wyróżnić:
- Żelazko parowe – to najczęściej wybierane żelazko, które pozwala na prasowanie w tradycyjny sposób lub z użyciem pary wodnej. Takie urządzenia są lekkie, wygodne w użytkowaniu, a dzięki parze dobrze radzą sobie z dużymi zagnieceniami. Wiele nowoczesnych modeli ma funkcje samooczyszczania, dzięki której nie trzeba samodzielnie usuwać osadu.
- Generator pary (żelazko systemowe) – to idealne żelazko dla osób, które dużo prasują i potrzebują wydajnego urządzenia. Żelazka systemowe mają zewnętrzną wytwornicę pary oraz duży zbiornik na wodę. Są lekkie, komfortowe w użytkowaniu, ale zajmują dużo miejsca.
- Żelazko turystyczne – to małe urządzenie, które przyda się w czasie wyjazdów. Niektóre żelazka turystyczne mają składaną rączkę, dlatego bez problemu można je zapakować do walizki lub plecaka.
Żelazka można podzielić także na przewodowe i bezprzewodowe. Te drugie są poręczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu, mają wbudowany akumulator. Wymagają specjalnej podstawki, na której mogą się nagrzać. To spowalnia czas prasowania. Żelazka przewodowe są częściej wybierane. Mają większą mocą, pozwalają na wyprasowanie za jednym razem większych ilości ubrań.
Wybór żelazka – na co zwrócić uwagę?
Wybór idealnego żelazka nie jest łatwy, spośród wielu modeli ciężko wybrać taki, który spełni wszystkie oczekiwania. Rozważając zakup, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:
- Moc – im wyższa moc, tym żelazko będzie szybciej się nagrzewało. Polecane są modele o mocy co najmniej 2400 W, pozwalające maksymalnie skrócić czas nagrzewania.
- Ciśnienie pary – żelazka powinny mieć silne uderzenie pary, które pomoże zwilżyć ubrania i usunąć oporne wygniecenia.
- Rodzaj stopy – stopa w żelazku to element, który się nagrzewa i ma bezpośredni kontakt z tkaniną. Dobra stopa powinna być odporna na zarysowanie, musi umożliwiać prasowanie materiałów o różnych właściwościach. Niektóre żelazka mają stopy stalowe, które nadają się do prasowania grubych materiałów. Nie są polecane do cienkich tkanin, ponieważ mogą je przypalić. Lubianym rozwiązaniem są stopy ceramiczne, które zapewniają dobry poślizg, szybko się nagrzewają, redukują ryzyko przypalenia. Inną opcją są stopy z tytanu, które mają cechy stóp ceramicznych, są odporne na zarysowania i zadrapania. Stopy teflonowe są komfortowe w użytkowaniu. Świetnie suną po materiale, nie przywierają do tkanin, nie powodują efektu świecenia. Ich minusem jest podatność na uszkodzenia. Dostępne są także stopy aluminiowe, szafirowe, granitowe, szklane itp.
- Dodatkowe funkcje – najlepsze żelazka są wyposażane w różne funkcje, ułatwiające prasowanie. Warto wybrać model, który został wyposażony w blokadę kapania, ma spryskiwacz, automatyczny wyłącznik oraz system zapobiegający osadzaniu się kamienia i funkcję samoczyszczenia.
- Marka – żelazka to urządzenia, które są niezwykle przydatne, dlatego warto szukać produktów dobrej jakości, sprawdzonych marek. W rankingu żelazek znajdują się żelazka m.in. takich producentów jak: Tefal, Bosch, Philips, Braun, Amica.
Najlepsze żelazko
Nie można powiedzieć, które żelazko będzie najlepsze, ponieważ każdy ma inne potrzeby. Osoby, które nie wiedzą, jaki sprzęt AGD wybrać, powinny sprawdzić ranking żelazek, poczytać, co o danym modelu mówią konsumenci. Obecnie do najbardziej polecanych modeli żelazek należą:
- Russell Hobbs Power Steam Ultra 20630-56 – to polecany model, który ma gładką, ceramiczną stopę, moc 3100 W oraz stały strumień pary na poziomie do 70 g/minutę. Nadaje się do zarówno do grubych, jak i delikatnych tkanin, może być używane w pionie.
- Beko Future Iron Premium SPA9130B – żelazko znajduje się w czołówce polecanych urządzeń. Wyróżnia je moc 3000 W, stały wyrzut pary na poziomie do 63 g/min i dodatkowe uderzenie pary 280 g/min, pozwalające na prasowanie mocno wygniecionych tkanin. Ma ceramiczną stopę, która dobrze rozprowadza ciepło oraz zapewnia dobry poślizg. Może być używane w pionie.
- Tefal Ultimate Pure FV9845 – to model o mocy 3200 W, który charakteryzuje się szybkim nagrzewaniem i wydajną pracą. Ma stopę Durilium AirGlide AutoClean z dużą liczbą otworów parowych, równomiernie rozprowadzającą ciepło i parę. Jest idealne do prasowania różnego typu tkanin, również delikatnych.
- Philips DST5040/80 – to kolejne żelazko parowe, idealne do codziennego prasowania. Wyróżnia je odporna na zarysowania stopa SteamGlide Plus. Żelazko nieprzerwanie wytwarza dużą ilość pary i ma zintegrowaną funkcję usuwania kamienia.
- Adler AD 5038 3000 W – to żelazko parowe o mocy 3000 W, które zostało wyposażone w wiele przydatnych funkcji m.in. blokada kapania, system antywapienny, system odświeżania tkanin, prasowanie w pionie, funkcja strażak. Ma ceramiczną stopę, skutecznie wygładza nawet najbardziej pogniecione tkaniny, a także ergonomiczny kształt, intuicyjne przyciski, jest lekkie i komfortowe w użytkowaniu.
Wybór żelazek jest bardzo duży. Producenci prześcigają się w coraz nowocześniejszych modelach, wyposażonych w wiele funkcji. Wybierając idealne urządzenie, warto rozważyć swoje potrzeby, uwzględnić częstotliwość prasowania. Warto szukać żelazek, które przodują w rankingach i cieszą się pozytywnymi opiniami.
Artykuł sponsorowany