Pozwolenie na budowę, jak je uzyskać w 2021?

Chcesz wybudować własny dom lub inny budynek gospodarczy? Przed rozpoczęciem budowy będziesz musiał uzyskać pozwolenie na budowę. Przed uzyskaniem tego pozwolenia nie wolno ci zacząć żadnych prac z tym związanych, więc warto odpowiednio wcześniej złożyć wniosek, aby na czas uzyskać odpowiednie dokumenty. Co powinien zawierać taki wniosek, gdzie powinieneś go złożyć i ile to kosztuje? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.

Pozwolenie na budowę – czego dotyczy, gdzie złożyć wniosek?

Pozwolenie na budowę dotyczy nie tylko budowy, ale także rozbudowy, nadbudowy, odbudowy oraz przebudowy obiektów budowlanych. Można uzyskać także pozwolenie na budowę połączone z zezwoleniem na rozbiórkę obiektu na miejscu, którego chcemy przeprowadzać budowę. Wniosek należy złożyć do starosta powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu. Można to zrobić osobiście podczas wizyty w urzędzie lub listownie.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć następujące dokumenty:

  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (poparte dokumentami np. odpisem z księgi wieczystej)
  • wypis z rejestru gruntów dla działki swojej i sąsiednich
  • projekt budowlany w 4 egzemplarzach wraz ze wszystkimi jego załącznikami
  • warunki techniczne dostawy mediów
  • dodatkowo jeżeli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego konieczne jest wcześniejsze uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Wniosek o wydanie takiej decyzji należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, właściwego według lokalizacji działki.

Ile kosztuje uzyskanie pozwolenia na budowę i kiedy się je otrzymuje?

Opłata skarbowa za wydanie pozwolenia na budowę zależy od rodzaju budynku, który chcemy postawić. Większość budynków (np. budynki mieszkalne) są zwolnione z tej opłaty. Jeżeli nasza inwestycja nie należy do tej grupy budynków opłata naliczana jest indywidualnie, a dowód opłaty należy dołączyć do dokumentów. Na wydanie pozwolenia na budowę czeka się maksymalnie 65 dni. Jeżeli w tym czasie nie otrzymamy decyzji możemy złożyć pisemne ponaglenie do instytucji wyższej instancji, zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie Postępowania Administracyjnego.

Poprzedni artykułAranżacja domowego biura, jak urządzić biuro w domu?
Następny artykułJak urządzić małą kuchnię? Aranżacja małej kuchni krok po kroku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj